Титан епохи Відродження

 Титан епохи Відродження

      15 квітня 2017 року виповнюється 565 років від дня народження Леонардо да Вінчі. Ми пропонуємо вам переглянути книжково-журнальну виставку «Леонардо да Вінчі – неперевершений геній епохи Відродження», яку створено в бібліотеці коледжу, щоб кожен зміг відкрити для себе нові грані таланту цієї непересічної особистості.

     Просто неймовірно, як проста смертна людина встигала займатись стількома справами. Леонардо відомий, перш за все, як видатний художник, але окрім малювання геніальних картин він був ще класним музикантом (за спогадами його сучасників Леонардо віртуозно грав на лірі), архітектором, скульптором, письменником-філософом, конструктором-винахідником, вченим-дослідником (досліджуючи такі науки як анатомія, біологія, механіка, астрономія, фізика, математика, він зробив величезний внесок у розвиток цих наук в часи Середньовіччя).

      Наприклад, книга з серії «100 видатних» розповідає про творчий розквіт Леонардо – живописця, адже з 15-ти років він став учнем одного з найкращих митців того часу – флорентійця Андреа дель Верроккіо. «…Одного разу Верроккіо отримав замовлення на картину «Хрещення Христа» і доручив Леонардо намалювати одного з ангелів. Це була звичайна річ: вчитель створював полотно разом з помічником-учнем. Ангел, створенний Леонардо, продемонстрував перевагу учня над вчителем. За свідченням Вазарі, вражений Верроккіо кинув пензля і більше ніколи не повертався до живопису». Таким чином, ще учнем Леонардо перевершив свого вчителя.

     Світлана Білоус у своїй статті «Бачити, щоб розуміти» (в журналі «Позакласний час» №7 за 2011 рік) подає цікавий матеріал про створення грандіозної фрески «Таємна вечеря». В тому числі легенду, яку можна назвати філософською притчею.

     Історик з мистецтва Єва Корпиш з Варшави в цікавій публікації «Леонардо да Вінчі «Дама з горностаєм» на сторінках видання «Історія в рідній школі» (№ 9-10 за 2013 рік) познайомить вас з історією створення картини «Дама з горностаєм», з версіями того, кого ж власне намалював художник, хто був власником картини. Авторка статті ділиться своїми розвідками про незвичайну долю відомого шедевру в 19-20 століттях, про її нелегкі шляхи під час Другої світової війни. Варто лише додати, що «Дама з горностаєм» - одна з 15 картин Леонардо, які збереглися до наших часів.

     Авторка книги «100 великих картин» Надія Іоніна подає маловідомі факти з історії створення фрески «Тайна вечеря». Наприклад, повільність художника: він міг зробити два-три мазки пензлем і кілька днів присвятити ідеї створення пристрою для ходіння по воді. Або настільки захопитися роботою над фрескою і зовсім забути про їжу.

     Наступна глава цієї книги присвячена іншому творінню великого Леонардо і розпочинається словами: «22 серпня 1911 року з Квадратного залу Лувру зникла всесвітньо відома картина Леонардо да Вінчі «Джоконда».. Французький журнал «Іллюстрасьйон» заявив про винагороду в 40 000 франків тому, хто принесе картину в редакцію журналу, 20 000 франків тому, хто вкаже, де знайти полотно, 45 000 тому, хто поверне «Джоконду» до 1 вересня. Але ніхто не прийшов…» Візьміть книгу і дізнайтеся про майже детективну історію цього полотна.

    Мало хто знає, що Леонардо працював… придворним розпорядником званих вечірок та балів. Так-так, упродовж 13 років у Мілані при дворі Лодовіко Сфорца він планував розваги і вишукані страви, переймався етикетом під час прийомів. Леонардо і тут залишився вірним собі: винайшов пристрій для розщеплення горіхів, хліборізку, механічний прес для часнику, який і досі використовується майже на кожній кухні. Але найнесподіваніший винахід Леонардо – це… серветка! (За часів життя винахідника гості під час трапези витирали масні руки скатертиною або власним одягом).

      Минуло 565 років з дня народження людини, яка випередила свій час, але й донині не всі записи геніального винахідника знайдено, розшифровано, час від часу з’являються в пресі повідомлення про нові версії щодо «дзеркального письма» митця та загадкової посмішки Мони Лізи.

    А ми запрошуємо Вас завітати до книгозбірні нашої бібліотеки і відкрити «свого» Леонардо да Вінчі, переглянути видання, присвячені видатній особистості, записати кулінарні рецепти «від Леонардо».