Різдвяне диво

Різдвяне диво – фольклорно-етнографічне свято

Різдво в Україні – одне з найважливіших свят у році, що має багатовікові традиції.

Цикл релігійних зимових свят вважається чи не наймістичнішим з усіх. В цей період ворожать на майбутнє, вірять в прикмети, по-особливому вшановують тих, хто відійшов у вічність.

Традиції зимових свят з усіма магічними обрядодіями відтворили  студенти, що  проживають у гуртожитках №1 та №2 під час прведення фольклорного вечора «Різдвяне диво», яке відбулося 14 грудня у гуртожитку №2.

Його організаторами стали: зразковий Музей народного побуту Київщини, гуртожиток №2 та №1, бібліотека.

Саме їх зусиллями було відтворено атмосферу найулюбленішого свята –  Різдва Христового.

Актова зала гуртожитку святково прикрашена, на столі – дванадцять пісних страв, на покуті розмістився Дідух – головний атрибут Різдва. Збирають його з різних злакових видів культур: колосків жита, пшениці, вівса, проса, а також добавляють у сніп різні духмяні трави.

До різдвяної вечері глядачів та учасників свята запрошує господиня – завідуюча Музеєм, бібліотекар Костенко Н.М.

 

Далі починається найцікавіше – власне колядування. Студенти гуртожитку №2 виконали колядки та розіграли лялькову виставу – вертеп, яка розповіла історію народження Ісуса Христа. Студенти, які проживають у гуртожитку №1 відновили старовинний обряд водіння Кози, з гумором вітаючи учасників з наступаючими Різдвяними святами.

А за колядки хороші всі учасники  отримали від господині винагороду –  солодощі  та випічку.

Так зустрічають перше велике свято – Свято Різдва Христового.

«Але на цьому різдвяне диво не закінчується»,  – підкреслила вихователь гуртожитку №2 Кривеньа Н.М. Як співається у відомій колядці, до нас ідуть «три празники в гості», . 14 січня ми відзначаємо свято Святого Василя, якому передує Щедрий Вечір («Щедра кутя»): теж із дванадцятьма стравами, але вже не пісними. Після Вечері молодь збирається для ворожіння на суджених, а дівчата щедруюють. Молоді хлопці ходять по хатах та посипають господарів зерном, бажаючи їм щастя у Новому році, що із задоволенням і зробили студенти, що проживають у гуртожитку №2.

 

І завершує Цикл Різдвяних Свят – Хрещення Господнє, напередодні якого маємо останню Різдвяну Вечерю, так звану «Голодну кутю». В давнину ощадливі господині готували страви на весь святковий період, і тому, до Богоявлення їх вже майже не залишалось – так і з’явилась така назва. Протягом цього періоду вітаються один з одним: “Христос народився – Славімо Його”.