ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ ТОР – 5 КНИГ ПРО МАЙДАН ТА АТО

ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ

ТОР – 5 КНИГ ПРО МАЙДАН ТА АТО

Зазвичай, коли говорять гармати, музи мовчать. В Україні ж події Майдану стали революцією духу, тому музи не мовчали, а оперативно вторили гарматам. Ще за часів подій Майдану українські митці працювали над створенням тематичних літературних творів, аби жодна година важливого періоду в житті України не залишилася забутою.

І народилися книги, повз які ніхто не повинен пройти байдуже.

1.  Небесна Сотня Х.: Фоліо, 2014. 

Авторами видання стали близько двох десятків українських журналістів. За своєю формою «Небесна сотня» нагадує довідник.

У книзі містяться хроніка Євромайдану, життєписи героїв, спогади їхніх родичів, близьких, друзів та побратимів. «Небесна сотня»  - це виданням, яке показало, хто були ці люди, чим вони жили, якими були в своєму повсякденні, про що мріяли та чим займались. В історію їх життя  вплетено спогади родин та друзів про перебування загиблих на Майдані. Ці розповіді засвідчують віру цих людей в майбутнє своєї держави, мужність, патріотизм і трагізм всього, що відбулось. Це водночас і знайомить із героями, і робить їх дуже схожими між собою.

У книзі багато світлин та реальні факти з трагічних подій на Майдані у лютому 2014. Передмови до книги написали церковні ієрархи − Філарет, Патріарх Київський і всієї Руси-України; Святослав, Отець і Глава Української Греко-католицької Церкви, речник Української Православної Церкви Протоієрей Георгій Коваленко.

2. Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву. –  К., 2014.

«Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву» – це українська історія від листопада 2013-го до липня цього року, складена із записів у соцмережах та блогах. Усього до антології потрапили близько двох сотень текстів 150 авторів, більшість з яких кияни.

Події представлені в хронологічній послідовності, відбиваючи зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві.

Як змінювалися ми - від Євромайдану до АТО? Чи можливо вхопити історію в момент її творення і передати це відчуття читачеві книги? Як інтернет стає інструментом фіксації оцінок і смислів? Понад сотню авторів збірника "Літопис самовидців", серед яких як відомі літератори, блогери, журналісти, так і анонімні мережеві «ніки», об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, і всі їхні думки й почуття, оцінки й пошуки смислів зафіксовано в режимі «включеного спостереження»..

3. Матіос Марія. Приватний Щоденник. Майдан. Війна… / Марія Матіос. – Львів: ЛА «Піраміда», 2015.

Приватний щоденник», мабуть, найочікуваніша книжка Марії Матіос, якою відома українська письменниця «загартовує правдою» про ексклюзивні події Майдану та триваючої війни, учасником чи свідком яких вона була.

Марія Матіос відійшла від звичної для неї художньої прози і в документальному стилі змалювала події в країні з 31 листопада 2013 до липня 2015 року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан... змінила війна... А ще – свої історії «про конкретні битви за дуже конкретних людей». Автор стверджує, що в книзі немає жодного вигаданого імені чи сюжету, а тільки лише те, свідком або учасником чого воно була, − починаючи з участі в подіях на Майдані і закінчуючи поїздками в зону АТО з гастролями і гуманітарною допомогою

У час, «коли музи здебільше мовчать, а говорить зброя», Марія Матіос розпочинає «особисту війну і боротьбу» за «кожну конкретну людину» – боротьбу за свою Націю. У найдраматичніші та найкривавіші дні Майдану вона боронить Націю від звірств Беркута та ошаленілих тітушок; у київському СІЗО, судах, лікарнях, госпіталях, у солдатських траншеях та бліндажах, у розгромлених містечках та селах Донбасу – вона захоплюється Її мужністю, благородством та гідністю. А в дні глибокої скорботи та дні світлої радості надії вона просто тримає свою Націю за руки, втирає Їй сльози, «передаючи своє тепло і співчуття»...

4. Мухарський А. Майдан. Революція Духу / Антін Мухарський. –  К., 2014.

Книга – це калейдоскоп, в якому зібрані відверті й критичні погляди на Українську революцію 2013-14 рр., емоції без купюр і деталі, що залишились за кадром медіа. Це все є частиною масштабного мистецько-культурологічного проекту, до якого також входить однойменний документальний фільм, присвячений подвигам рядових бійців, волонтерів, медиків і громадських активістів Майдану.

Публічні інтелектуали, громадські діячі, філософи, історики, письменники, художники, герої й очевидці революційних днів української історії в щоденниках, есе й ексклюзивних інтерв’ю розповіли про темний і світлий бік Майдану, версії причин і наслідків, «білих плям» і таємничих збігів у подіях листопада-лютого 2014 року.

5. Євромайдан. Хроніка відчуттів. / Тарас Прохасько, Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Юрій Винничук, Іван Ципердюк; упоряд. В. Карпюк –  К, 2015.

Тут зібрані не факти про Євромайдан, а реакція митців, їхні почуття.

«Тарас Прохасько здебільшого рефлексує в контексті вічних цінностей, добра і зла, вчинку і стоїчності. А Іван Ципердюк найбільш буквально сприймає ситуацію і найбільше відверто називає речі своїми іменами, де мінімум літературного гриму і максимум щирості», – пояснює упорядник Василь Карп’юк. Він додає, що Андрухович у своїх текстах мислить у глобальному контексті, а також описує конкретні ситуації, зокрема стеження за ним, Жадан залишається поетичним, метафоричним і революційним, а Юрій Винничук – нещадно іронічний і саркастичний.

Всі ці книги увічнюють історичні події, а отже, транслюють у майбутнє певну власну версію історії української революції 2013-2014 рр., щоб залишити навчно в пам’яті наступних поколінь.