Фольклорне свято «В ніч на Андрія твориться надія»

       Одне з найбільш шанованих молодіжних свят Калита, або Андрія. Святкується воно увечері 13 грудня за новим стилем, або ж 31 листопада за старим. Тобто за старим стилем це відбувалось в ніч з листопада на грудень, напередодні зими. Воно співпало із значно пізнішим християнським святом апостола Андрія Первозванного. Саме в цей день молодь збиралася на найцікавыші вечорниці. Адже  на Андрія неодружена молодь знову задумується над своїм майбутнім, тому що  через місяць, після Водохрещі, тобто після 19 січня, почнуться зимові весілля. Тому ряд магічних ритуалів та гадань направлені на те, щоб причарувати судженого або дізнатися, чи відбудеться весілля цієї зими.

    Гаданням на Андріївських вечорницях відведено найбільше місця. Чого тільки не придумують дівчата, щоб дізнатися про майбутню долю. 

     Передбачали долю і при допомозі воску, розплавляли його над свічкою, виливали в тарілку з холодною водою і дивилися, що ж там вийде: обручка — заміж піде, квіточка — буде дружкою на весіллі, гребінець — ще довго розчісува­тиме дівочі коси. По воскових фігурках, що спливали на воді, відгадували і професію судженого.

      В цей день дівчата рахували кілки на плоті: “ вдівець, молодець ...”, - і по останньому кілку визначали, за кого заміж підуть, до того ж, якщо кілок буде з корою, суджений буде багатий, без кори — за бідного піде.

     Головним атрибутом вечорниць  була Калита. Її пекли з прісного тіста у вигляді тонкого коржа круглої форми з додаванням меду, маку, сушених вишень, щоб Калита була смачною. Потім цей обрядовий хліб підвішували до сволока і учасники, сідаючи на коцюбу, «їхали» її кусати.

      Відкусити шматочок калити міг лише той, хто, незважаючи на жарти та дотепи молоді, не  засміється.

   Всі ці обрядодії із веселим запалом, сміхом та жартами виконували студенти, які проживають в гуртожитку №2 під час проведення спідьного заходу, організованого Музеєм народного побуту Київщини, гуртожитком та бібліотекою коледжу.

   Напередодні свята на філії бібліотеки була організована книжкова виставка «Від Покрови до Водохреща», де студенти могли ознайомитися з  літературою про народні свята  осінньо-зимового циклу.

   Привітною господинею андріївських вечорниць  була керівник Музею народного побуту Київщини, провідний бібліотекар Н.М.Костенко. Вихователь гуртожитку Н.М.Кривенька взяла активну участь у святі, розповіла про народні звичаї, та «вискакавши собі коня поїхала по Калиту». Гостем свята була куратор групи Т-12 І.Т.Чала, яка із задоволенням взяла участь у дійстві.

    Глядачі в залі теж не залишилися осторонь і з ентузіазмом пробували свої сили як у у танцях та жартах так і в кусанні калити.